„Ta książka brzmi znajomo…”

W listopadzie 2016 roku klasy 3b i 3l Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy dokonały podsumowania projektu „Ta książka brzmi znajomo…” przygotowanego w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Nim jednak przystąpiliśmy do fazy podsumowania, trzeba było przeprowadzić cały szereg działań zaplanowanych wcześniej. Przystępując do tego programu mieliśmy na celu przede wszystkim:

  • zachęcenie uczniów do czytania;
  • rozwój kompetencji czytelniczych;
  • integrację uczniów;
  • przygotowanie do dojrzałego i świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym narodu, kraju;

Naszym celem było także:

  • zachęcenie do wartościowania, oceniania dzieł kultury;
  • pobudzanie potrzeb: edukacyjnych, informacyjnych, kulturalnych;
  • dostrzeżenie relacji między dziełami różnych sztuk;
  • doskonalenie umiejętności korzystania z różnych rodzajów mediów, narzędzi, źródeł informacji;
  • doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole i skutecznego porozumiewania się, twórczego rozwiązywania problemów;

Aby cele te osiągnąć, najpierw zorganizowaliśmy spotkanie przedstawicieli obu klas, podczas którego zaplanowaliśmy konkretne działania, terminy ich realizacji oraz formy i metody pracy (samodzielne korzystanie z Internetu, wyszukiwanie informacji i tworzenie notatek; prezentacja komputerowa; praca z tekstem kultury; dziełem filmowym; burza mózgów; praca w grupach).

Zdecydowaliśmy, że zmierzymy się z horrorem mistrza tego gatunku, czyli Stephena Kinga – z „Zieloną milą” oraz jej filmową adaptacją. Tego wyboru dokonaliśmy w demokratycznych wyborach (każdy uczeń wskazał trzy książki z listy nowości znajdujących się w szkolnej bibliotece, a później wybraliśmy ten tytuł, który pojawiał się najczęściej).

Kolejny etap to podział klas na grupy. Jedna z nich miała przygotować pytania do międzyklasowego konkursu „Ta książka brzmi znajomo…”. Druga grupa, którą nazwaliśmy „filmową” miała przygotować informacje dotyczące ekranizacji powieści. Jej członkowie musieli nie tylko przeczytać powieść, ale również uważnie obejrzeć jej ekranizację. Trzecia grupa miała za zadanie przygotowanie klasopracowni (gazetki, dekoracje) w taki sposób, abyśmy wszyscy poczuli niezwykłą atmosferę i książki, i filmu. Grupa ta znakomicie wykonała swoje zadanie przygotowując piękną gazetkę oraz wystrój klasy nawiązujący do tytułowej „Zielonej mili”.

2 listopada uczniowie klas 3b i 3l spotkali się w pracowni numer 9 wraz ze swoimi wychowawcami: p.Jolantą Górecką i p.Maciejem Halaba. W atmosferę literackiej rywalizacji wprowadziła wszystkich pani Jolanta Górecka. Później jury ogłosiło konkurs literacki. Uczniowie każdej z klas musieli odpowiedzieć na 20, przygotowanych wcześniej przez przeciwników, pytań dotyczących fabuły książki Bezkonkurencyjna okazała się klasa 3l, której uczniowie odpowiedzieli prawidłowo na 19 spośród 20 pytań i zwyciężyli konkurs. Imponującą znajomością powieści wykazali się zwłaszcza: Marcin Maślaczyk i Jakub Sobczak z 3l Należy podkreślić, że również grupa pierwsza perfekcyjnie przygotowała pytania, które wymagały autentycznej znajomości książki.

Po ogłoszeniu wyników i podsumowaniu konkursu grupa druga (filmowa) przedstawiła prezentację multimedialną, dzięki której mogliśmy dowiedzieć się, czym różni się adaptacja filmowa od ekranizacji. Uzyskaliśmy też wiedzę na temat rodzajów planów filmowych i podstawowych pojęć z dziedziny filmu (słowniczek filmowy).

Na zakończenie tej literacko – filmowej uczty wspólnie obejrzeliśmy fragment filmu i przeprowadziliśmy debatę na temat „Dlaczego warto czytać książki”.

To spotkanie dwóch klas przyniosło nam wszystkim wymierne korzyści. Z pewnością zostaliśmy zmotywowani do sięgnięcia po książkę (niektórzy z nas po raz pierwszy od dawna). Mieliśmy szansę rozwijać swoje talenty organizacyjne i artystyczne, wygłaszać opinie, dyskutować i argumentować własne stanowisko, doskonaliliśmy umiejętność  efektywnego współdziałania w zespole (w fazie przygotowania projektu) oraz zacieśniliśmy przyjazne relacje między równoległymi klasami. popularyzacja czytania. Poza tym naprawdę dobrze się bawiliśmy podczas tej literackiej rywalizacji.

Rozsmakowani w tej literackiej uczcie postanowiliśmy, że nasza przygoda z książką wcale się nie zakończy. Jej następnym etapem będzie przygotowanie do końca grudnia przez każdego z uczniów krótkiej pracy na temat jednej z nowości wydawniczych zakupionych przez naszą bibliotekę. Najciekawsze prace umieścimy na szkolnej gazetce, którą zamierzamy zatytułować „Dlaczego warto przeczytać tę książkę”.

I nawet jeżeli nie wszystkich udało nam się przekonać do czytania, to z pewnością dzięki udziałowi w projekcie w naszej szkole wreszcie rodzi się nowa moda – moda na czytanie książek.

Dowodem na to, że twórczo i przyjemnie spędziliśmy czas, jest nasza fotogaleria.

 

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz do biblioteki szkolnej po książkę Stephena Kinga „Zielona mila”