Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce

Uczniowie ZSE rozwijają swoje talenty i zainteresowania matematyczne w ramach grantu oświatowego „E-matematyka – kluczem do sukcesu”. Systematycznie odkrywają związki matematyki z innymi dziedzinami nauki i sztuki oraz kreatywnie i twórczo poszukują nowych rozwiązań. Doskonałą okazją ku temu była kolejna wycieczka edukacyjna.
Tym razem grupa projektowa wyruszyła do Poznania, aby uczestniczyć w wykładzie “Geometria dźwięków”, który zorganizowany został przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Akademią Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu byli: prof. UAM dr hab. Maciej Kandulski (UAM), prof. dr hab. Monika Kędziora (AM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM), dr Izabela Bondecka-Krzykowska (UAM), dr Paweł Kroczek (AM), mgr Piotr Sołkowicz (AM) oraz Zespół Rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone było przekształceniom geometrycznym, w szczególności interesującemu obiektowi matematycznemu, jakim jest wstęga Möbiusa. Młodzież samodzielnie tworzyła wspaniałe dwuwymiarowe rozmaitości topologiczne istniejące w przestrzeni trójwymiarowej.
Celem wykładu było ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi na pozór dziedzinami nauki. Podczas spotkania z matematyką i muzyką uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć na żywo różnorodne muzyczne translacje, symetrie oraz obroty. Wszyscy przekonali się również, w jaki sposób Jan Sebastian Bach ukrył wstęgę Möbiusa
w swoich kompozycjach.
Opiekunami podczas wyjazdu były: p. Arleta Herudzińska i p. Małgorzata Ochocka.