Teatralne szaleństwo!

Ekonomik ,,kulturą stoi”. Jak wszystkim wiadomo co miesiąc wyjeżdżamy do teatru, by
rozwijać doznania estetyczne oraz obcować ze sztuką. Ukochaliśmy sobie szczególnie Teatr
Polski w Poznaniu.
I tak w grudniu obejrzeliśmy sztukę ,,Great Poland”. Niestety nie było nam do
śmiechu, gdyż spektakl jest diagnozą Polski i Polaków. Oto wyimki z recenzji:
,,Twórcy ukazują ciekawe i wieloznaczne epizody z życia mieszkańców tego kraju, którzy nawet po najcięższych i traumatycznych doświadczeniach zawsze powstawali z kolan. Spektakl to krótka podróż przez kraj marzycieli z pustymi kieszeniami, bladych i zlęknionych frankowiczów, uprzejmego donosu i niejednej prawdy historycznej. Przez kraj gościnny, zawsze chętny do okupacji, w którym wita się chlebem i solą, i całuje trzy razy w oba policzki.
Przede wszystkim jednak twórcy chcą zaprosić wszystkich do wspólnej refleksji nad tym, jak to jest, że Polacy są tacy sympatyczni, a wszyscy inni tak strasznie beznadziejni*
*Spektakl ma ten niewątpliwy walor, że zostawia widzom dużo miejsca na własną interpretację i samodzielne wyciąganie wniosków, co oczywiście nie jest obowiązkowe”
Styczeń ,,zaowocował” natomiast klasyką. Obejrzeliśmy rewelacyjną „Kotkę na rozpalonym,
blaszanym dachu” Tennessee Williamsa. Sztuka Amerykanina jest przede wszystkim
portretem zakłamanej rodziny. Takiej, którą spotkać można w każdym miejscu na
świecie.
Oto krótkie streszczenie : Z okazji urodzin patriarchy, plantatora miliardera, przyjeżdżają do rodzinnego domu jego dwaj synowie z żonami. Jubilat obchodzi swoje ostatnie urodziny – jest śmiertelnie chory na raka. Nie wie o tym jego żona, nie wie sam chory; wiedzą synowie i synowe, czyli potencjalni spadkobiercy. Mamuśka żyje w przeświadczeniu, że mąż jest zdrowy, że zaszła tylko pomyłka w laboratorium… Tatulek także nie ma pewności, jaki jest jego stan zdrowia. Ta uroczystość rodzinna powoli zamienia się w ,,sabat” wzajemnych oskarżeń, podejrzeń i kłamstw. Z kątów zaczynają wychodzić demony. Utarty od wieków porządek tego rodzinnego świata zaczyna się kruszyć i rozpadać.
Wszystkich zainteresowanych wyjazdami do teatru – zapraszamy.
PS Następny będzie miał miejsce w marcu .