XIX Ogólnopolski Dzień Judaizmu

W dniu 12 stycznia 2016r. młodzież naszej szkoły wzięła czynny udział w obchodach XIX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. W adhortacji Ewangelii Gaudium w pkt. 247-249 papież Franciszek pisze: „Szczególne spojrzenie kierujemy na naród żydowski, którego Przymierze z Bogiem nie zostało nigdy odwołane, ponieważ «dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne».

Kościół, który dzieli z judaizmem ważną część Pism Świętych, uważa naród Przymierza i jego wiarę za święty korzeń własnej tożsamości chrześcijańskiej. Jako chrześcijanie nie możemy uważać judaizmu za obcą religię ani nie możemy zaliczać Żydów do tych, którzy są wezwani do porzucenia bożków, aby nawrócić się do prawdziwego Boga. Razem z nimi wierzymy w jednego Boga działającego w historii i przyjmujemy wraz z nimi wspólne Słowo objawione.”

Tym przesłaniem rozpoczęliśmy o godz. 12.00 wspólną modlitwę nabożeństwa Słowa w Kościele św. Wawrzyńca, które przygotował z klasą IA ks. Krzysztof Szkopek. Do Kościoła przybyła reprezentacja młodzieży ze wszystkich słupeckich szkół średnich oraz mieszkańcy Słupcy. O godz. 13.00 w kinie Sokolnia Pan Andrzej Niziołek, autor książki i projektu multimedialnego:|”Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu.”, wprowadził nas w klimat przedwojennych Żydów. ”Kocham kochać” to ulubione hasło bohaterki tego spotkania Firy Mełamedzon-Salańskiej. Na podstawie jej wspomnień i zdjęć szerzej zobaczyliśmy świat żydowskich obyczajów. Na koniec każdy skosztował wypieków z kuchni żydowskiej, przygotowane przez 3Ż pod opieką Pani Barbary Głuszczuk.