Będzie się działo!

Chcemy, by nasza szkoła była jeszcze bardziej demokratyczna! Chcemy współdecydować o tym, jak funkcjonuje i angażować się w jej życie! – takie cele przyświecały: Natalii, Julii, Zuzi, Joasi, Mateuszowi i Antoniemu. Sześcioro uczniów naszej szkoły przystąpiło do ogólnopolskiego Programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Szkoła Demokracji”.

– Działalność Samorządu uczniowskiego to nie tylko dyskoteka dwa razy do roku. Chcielibyśmy pokazać, że Samorząd może dużo więcej i nie jest to tylko kilkoro uczniów, ale cała szkoła – mówi Mateusz Górecki (klasa II L technik logistyk).

U podstaw programu „Szkoła Demokracji” leży założenie, że młodzież powinna móc decydować o sobie samej w możliwie największym zakresie. Demokracja działa bowiem tylko wtedy, gdy obywatele uczestniczą w podejmowaniu decyzji o swoim najbliższym otoczeniu – gminie, mieście czy szkole.

Z mocy prawa samorząd uczniowski istnieje w każdej polskiej szkole. Istnieje, ale czy działa? Jeżeli działa, to czy robi to dobrze?

W ramach programu „Szkoła Demokracji” wspomniana ekipa zrealizuje pięć wyzwań z pięciu różnych obszarów, które są istotne dla samorządności uczniowskiej:

– Wybory i kwestie formalne,

– Komunikacja i media,

– Działania uczniów i uczennic,

– Podejmowanie decyzji,

– Uczenie się i nauczanie.

– Chcemy sprawić, by szkoła jeszcze bardziej była instytucją współtworzoną przez uczniów – mówią jednogłośnie uczestnicy programu. Według twórców programu placówka ma się stać swoistym laboratorium demokracji, w którym w bezpiecznych warunkach młodzi będą uczyć się, co znaczy współpraca, odpowiedzialność za swoje otoczenie, umiejętność wyrażania swojego zdania czy dochodzenia do konsensusu.

– Oficjalnie swój udział w tym przedsięwzięciu potwierdziliśmy uczestnictwem w uroczystej inauguracji programu, która odbyła się 28 października 2020 r. Julia, Natalia, Joanna, Zuzanna, Mateusz i Antoni uczestniczyli w kilkugodzinnych warsztatach online, podczas których zastanawiali się, po co w ogóle istnieją samorządy uczniowskie, poznali narzędzia do diagnozy sytuacji w szkołach oraz do pozyskiwania informacji o opiniach, poglądach, postawach czy stylu życia innych uczniów. Ponadto przypomniano podstawy prawne działania samorządu uczniowskiego, a na koniec rozbudzono motywację do pracy w projekcie – mówi opiekunka projektu realizowanego w słupeckim Ekonomiku, Marta Marciniak (nauczyciel języka niemieckiego ZSE).

– Dobry samorząd uczniowski to nie taki, który dużo robi, ale taki, który dba o to, by jak największa liczba uczniów mogła doświadczyć sytuacji, w których byli pytani o zdanie w ważnych dla siebie kwestiach – przekonuje Natalia Dominiak ( z klasy II s technik spedytor) – Chcemy sprawić, by uczniowie przezwyciężyli strach przed wyrażaniem swojej opinii na temat szkoły i uwierzyli, że ich zdanie naprawdę się liczy – dodaje Julia Dębicka.

 

Program “Szkoła Demokracji” jest realizowany w ramach projektu “Akademia Demokracji” przez Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie wraz z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt „Akademia Demokracji” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Ekonomiku, jesteś gotowy na „Szkołę Demokracji”? Będzie się działo!