EKONOMIK W AKCJI “SZKOŁA DEMOKRACJI”

Sześciu śmiałków Ekonomika: Julia Dębicka, Natalia Dominiak, Joanna Gawrońska, Zuzanna Kwiatkowska, Mateusz Górecki i Antoni Kalisty podjęło wyzwanie „Szkoły Demokracji”, programu, dzięki któremu lada moment zaczną zmieniać naszą szkołę na jeszcze lepszą. Lepszą, czyli skrojoną na miarę Waszych marzeń!

Działalność Samorządu uczniowskiego to nie tylko dyskoteka dwa razy do roku. Chcielibyśmy pokazać, że Samorząd może dużo więcej i nie jest to tylko kilkoro uczniów, ale cała szkoła – mówi Mateusz Górecki (klasa II L technik logistyk).

U podstaw programu „Szkoła Demokracji” leży założenie, że młodzież powinna móc decydować o sobie samej w możliwie największym zakresie. Demokracja działa bowiem tylko wtedy, gdy obywatele uczestniczą w podejmowaniu decyzji o swoim najbliższym otoczeniu – gminie, mieście czy szkole.

Z mocy prawa samorząd uczniowski istnieje w każdej polskiej szkole. Istnieje, ale czy działa? Jeżeli działa, to czy robi to dobrze?

W ramach programu „Szkoła Demokracji” wspomniana ekipa zrealizuje pięć wyzwań z pięciu różnych obszarów, które są istotne dla samorządności uczniowskiej:

– Wybory i kwestie formalne,

– Komunikacja i media,

– Działania uczniów i uczennic,

– Podejmowanie decyzji,

– Uczenie się i nauczanie.

Chcemy sprawić, by szkoła jeszcze bardziej była instytucją współtworzoną przez uczniów – mówią jednogłośnie uczestnicy programu. Według twórców programu placówka ma się stać swoistym laboratorium demokracji, w którym w bezpiecznych warunkach młodzi będą uczyć się, co znaczy współpraca, odpowiedzialność za swoje otoczenie, umiejętność wyrażania swojego zdania czy dochodzenia do konsensusu.

Oficjalnie swój udział w tym przedsięwzięciu potwierdziliśmy uczestnictwem w uroczystej inauguracji programu, która odbyła się w minioną środę, 28 października 2020 r. Julia, Natalia, Joanna, Zuzanna, Mateusz i Antoni uczestniczyli w kilkugodzinnych warsztatach online, podczas których zastanawiali się, po co w ogóle istnieją samorządy uczniowskie, poznali narzędzia do diagnozy sytuacji w szkołach oraz do pozyskiwania informacji o opiniach, poglądach, postawach czy stylu życia innych uczniów. Ponadto przypomniano podstawy prawne działania samorządu uczniowskiego, a na koniec rozbudzono motywację do pracy w projekcie – mówi opiekunka projektu realizowanego w słupeckim Ekonomiku, Marta Marciniak (nauczyciel języka niemieckiego ZSE).

Dobry samorząd uczniowski to nie taki, który dużo robi, ale taki, który dba o to, by jak największa liczba uczniów mogła doświadczyć sytuacji, w których byli pytani o zdanie w ważnych dla siebie kwestiach – przekonuje Natalia Dominiak ( z klasy II s technik spedytor) Chcemy sprawić, by uczniowie przezwyciężyli strach przed wyrażaniem swojej opinii na temat szkoły i uwierzyli, że ich zdanie naprawdę się liczy – dodaje Julia Dębicka.

Program “Szkoła Demokracji” jest realizowany w ramach projektu “Akademia Demokracji” przez Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie wraz z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt „Akademia Demokracji” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.