EKONOMIK MA FINALISTKĘ ! – OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI- BLOK B

Lidia Majchrzak uczennica klasy II a (technik ekonomista) uzyskała tytuł finalisty ogólnopolskiej olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości – Blok B.

Olimpiada ma charakter naukowo – techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Efektem takich działań jest zachęcenie uczestników Olimpiady do podejmowania samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym, jak i również poszerzenie ich wiedzy.

Olimpiada rozwija pasję i kształtuje umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy podnosząc aktywność poznawczą młodzieży uzdolnionej. To decyduje o lepszym przygotowaniu uczniów do dalszego kształcenia, a tym samym wyznacza drogę do ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami.

“Powiedz mi, a zapomnę, Pokaż mi, a zapamiętam, Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” – Konfucjusz
Zawody I stopnia – eliminacje szkolne – 9. 03.2021
 
Do zawodów na etapie szkolnym mogą przystąpić wszyscy uczniowie danej szkoły: Lidia Majchrzak, Dominika Rogowska, Julia Zaparta, Adrian Nowak (technik ekonomista)’; Hubert Sochacki, Kacper Piątek, Wiktor Pera (technik logistyk). Organizatorem eliminacji szkolnych jest Komitet Szkolny w porozumieniu z Komitetem Okręgowym i Głównym (testu zawierającego 20 pytań z zakresu prawa własności przemysłowej i historii wynalazków). Z grupy uczniów, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów, wyłania się 3 – osobową drużynę, która będzie reprezentować daną szkołę w eliminacjach okręgowych. Członkowie drużyny spośród siebie wyłaniają kapitana drużyny (Lidia Majchrzak, Adrian Nowak, Wiktor Pera).
Zawody II stopnia – eliminacje okręgowe – 14.04.2021
W eliminacjach okręgowych bierze udział 3 – osobowa drużyna reprezentująca daną szkołę (Lidia Majchrzak, Adrian Nowak, Wiktor Pera).
Eliminacje okręgowe przeprowadzane są w dwóch etapach, tj.:
o etap pisemny:
– uczestnicy odpowiadają na 30 pytań testowych (z zakresu prawa własności przemysłowej i historii wynalazków) oraz 3 zadania praktyczne, polegające na
sporządzeniu opisu projektu wynalazczego i wykazaniu praktycznej umiejętności stosowania przepisów prawa własności przemysłowej. Po oddaniu testu uczestnik
otrzymuje zadanie praktyczne.
– czas trwania etapu pisemnego wynosi 90 minut.
o etap ustny (odwołany)

Wyniki eliminacji okręgowych:
1. miejsce Lidia Majrzak, dyplom, puchar, nagroda rzeczowa
2. miejsce Adrian Nowak, dyplom, puchar, nagroda rzeczowa
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Maksymiliana Jackowskiego w Słupcy zajął
I miejsce miejsce w kwalifikacji drużynowej w okręgu Wielkopolska Północna!
Zawody III stopnia – finał ogólnopolski – 21.05.2021 

W eliminacjach ogólnopolskich bierze udział 3 – osobowa drużyna reprezentująca dany okręg wraz z jednym opiekunem. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organizatora eliminacji ogólnopolskich okręg może reprezentować 1 lub 2 uczniów. W wyjątkowych przypadkach Komitet Główny może wyrazić zgodę na udział w finałach ogólnopolskich więcej niż jednej drużyny z okręgu. W zawodach III stopnia zakazane jest używanie aparatów telefonicznych, nośników cyfrowych oraz innych materiałów pomocniczych. Organizator – Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów – określa termin i miejsce przeprowadzenia eliminacji ogólnopolskich (28-30.05.2021 Koszalin ).
Eliminacje ogólnopolskie przeprowadzane są w trzech etapach:
o I etap pisemny – test
 Uczestnicy odpowiadają na 40 pytań testowych
 czas trwania etapu wynosi 50 minut,
Lidia Majchrzak – po teście uzyskała wymaganą ilośc punktów i tytuł Finalisty OITiW w roku szkolnym 2020/2021

o II etap pisemny – zadania praktyczne
Z powyższego wynika, że proces jest długi, ale warto poznać zagadnienia z wynalazków, patentów, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych, dowiedzieć się czym zajmuje się rzecznik patentowy i Urząd Patentowy – a następnie cieszyć się z osiągnięć.
Natalia Król i Lidia Majchrzak zostały zwolnione z części pisemnej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie!
WYNALAZCY GÓRĄ!
Gratulacje dla uczniów – za cierpliwość , konsekwencję i pracowitość!
Zapraszam chętnych w następnym roku szkolnym!
Agnieszka Pol – opiekun olimpiady