PATRIOTYZM REFLEKSYJNY NA CO DZIEŃ W EKONOMIKU – LEKCJA Z HISTORIĄ – 20 maja 2021 roku minęła 120. ROCZNICA STRAJKU DZIECI WRZESIŃSKICH

Szanowni Państwo
Dyrektorzy
wielkopolskich szkół i placówek oświatowych

20 maja 2021 roku minęła 120. Rocznica Strajku Dzieci Wrzesińskich – buntu dzieci przeciwko germanizacji i nauki religii w języku niemieckim. Miasto Września oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zorganizowali z tej okazji wiele wydarzeń i uroczystości. W rocznicę rozpoczęcia strajku – z udziałem władz samorządowych, kościelnych oraz wielkopolskiego kuratora oświaty – została odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona uczestnikom Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich. Tablica, wykonana z brązu przez Radosława Karbowiaka, zawiera 117 nazwisk uczniów w wieku 13-14 lat Katolickiej Szkoły Elementarnej we Wrześni, którzy brali udział w wydarzeniach w latach 1901-1902 r. oraz relief, wykonany na podstawie fotografii Szymona Furmanka, ówczesnego fotografa i świadka wydarzeń, skazanego na 40 dni więzienia za wykonanie zdjęć, które drukowane później zarówno w polskiej i zagranicznej prasie, informowały świat o sytuacji i postawie polskich dzieci wobec pruskiego zaborcy.

Muzeum przygotowało również m.in. wystawę okolicznościową, którą można oglądać do 30 września br., gdzie zgromadzono wiele cennych pamiątek, w tym zdjęcia Bronisławy Śmidowicz – inicjatorki strajku, portret ks. Jana Laskowskiego – duchowego przywódcy strajku, katechizm w języku niemieckim oraz materiały wypożyczone z Archiwum Państwowego w Poznaniu.
W dniu 30 maja odbyła się premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka pt.: „Dzieci Wrzesińskie 1901”. Zdjęcia do filmu kręcono w historycznym budynku Katolickiej Szkoły Ludowej, miejscu strajku dzieci wrzesińskich z 1901 r., gdzie obecnie znajduje się Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, a w nim wiernie odtworzona sala lekcyjna sprzed wieku. W filmie zobaczymy także kadry z wrzesińskiej fary oraz wrzesińskiego podwórka.

W bohaterów wcielili się amatorzy: uczniowie z Wrześni, rodzice, wrzesiński nauczyciel Mirosław Jadryszak, który gra pruskiego nauczyciela, czy kapłan Grzegorz Dębowski w roli księdza Jana Laskowskiego. Komentatorami w filmie są: prof. Agnieszka Gromkowska-Melosik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prymas Polski abp Wojciech Polak, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich Sebastian Mazurkiewicz. Film trwa 45 minut, jest dostępny na kanale You Tube i stanowi dobry materiał do wykorzystania w nauczaniu historii.

W związku z powyższym gorąco zachęcam do przekazania informacji wraz z linkiem do filmu nauczycielom w Państwa szkole. „Dzieci Wrzesińskie 1901” to interesująca i ciekawa opowieść o dzieciach i faktach historycznych na temat strajku uczniów w obronie polskości, ilustrowana scenkami rekonstrukcyjnymi. Opowieść dla współczesnych dzieci, by mogły dowiedzieć się, kim były tamte dzieci, skąd czerpały odwagę i co dla nich znaczyła Polska.

Z poważaniem

Robert Gaweł
Wielkopolski Kurator Oświaty

 

Materiał ze strony KO Poznań udostępniła – Agnieszka Pol wicedyrektor ZSE