23 lutego  Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby  oraz konieczności diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stany depresyjne są jednym z najczęstszych powodów niepełnosprawności zawodowej oraz społecznej.  Depresja zajmuje czwarte miejsce na świecie. Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym – na świecie na depresję choruje ponad 350 mln ludzi. w Polsce nawet do 1,5 miliona osób (w tym ok. 750 000 Polaków jest leczonych farmakologicznie). Szacuje się, że od 10 do 15% młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka. Depresja może dotknąć każdego – niezależnie od wieku czy płci.

Co to jest za depresja ? Depresja jest stanem charakteryzującym się długotrwale obniżonym nastrojem oraz szeregiem innych objawów psychicznych i somatycznych. Depresja rozumiana jako choroba należy do grupy zaburzeń nastroju. Jej przebieg może być przewlekły, ze stałym nasileniem objawów lub może ona przyjmować postać nawracających epizodów o łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, oddzielonych okresami dobrego samopoczucia

Przyczyny depresji:

  • biologiczne, czyli uwarunkowane genetyczne (stwierdzono, że częściej chorują dzieci, których krewni także chorowali na depresję) lub nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników w mózgu czy zaburzenia regulacji hormonalnej w organizmie,
  • psychologiczne, które potocznie moglibyśmy nazwać cechami osobowości (np. niska samoocena, brak poczucia bezpieczeństwa, nieumiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, słabe umiejętności społeczne),
  • środowiskowe, zarówno te jednoznaczne (jak trudna sytuacja rodzinna – rozwód lub separacja, utrata rodzica, zła sytuacja materialna, alkohol, przemoc, problemy szkolne, doświadczenie przemocy lub odrzucenia przez grupę rówieśniczą), ale też bardziej „ukryte” (jak nadmierne zaangażowanie w pracę lub inne aktywności, brak czasu dla dziecka, nieadekwatne oczekiwania co do jego osiągnięć).

 

Największym zagrożeniem związanym z depresją jest samobójstwo. Według dostępnych danych tylko w 2018 roku w Polsce osoby niepełnoletnie podjęły 746 prób samobójczych, z tego 92 ze skutkiem śmiertelnym.

Jak objawia się depresja?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów depresji jest obniżony nastrój, apatia oraz niechęć do aktywności, które wcześniej sprawiały radość. Często wtedy możemy usłyszeć od osoby chorej „nic mi się nie chce”, „nic mnie już nie cieszy”. Osoba chora wycofuje się wtedy z kontaktów z otoczeniem zamykając się w „swoim świecie”, nie ma ochoty na spotkania z kolegami. Jednak wbrew powszechnym opiniom depresja nie zawsze objawia się smutkiem, płaczem czy przygnębieniem. Czasem wręcz przeciwnie – osoba chora może być rozdrażniona, pobudzona, łatwo wpadać w gniew.  Nastolatek, który zmaga się z depresją może mieć problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem, a w konsekwencji z nadążaniem za programem nauczania. Skutkuje to gorszymi ocenami i pojawiającym się uczuciem napięcia, niepokojem, poczuciem winy i lękiem przed kolejną porażką. Osoba taka zaczyna wagarować unikając sytuacji, które mogą pogłębić stan depresyjny. Zachowania autoagresywne (takie jak nacięcia na ciele czy przypalanie się) są także często powiązane z depresją wśród nastolatków. Okaleczeniu swojego ciała często towarzyszy brak akceptacji dla własnej fizyczności. Jest to także próba rozładowania napięcia, które pojawia się w chorobie. Niestety u wielu młodych osób cierpiących na depresję, w którymś momencie choroby pojawia się myślenie o śmierci (czytanie wierszy, opowiadań o śmierci, pisanie własnych wierszy o śmierci, umieraniu czy samobójstwie; poruszania tego tematu w rozmowach z rówieśnikami). ). Często przed podjęciem próby samobójczej młody człowiek pisze listy, SMS-y, posty na portalach społecznościowych. Jest to swoisty apel o pomoc.

Leczenie młodej osoby z depresją:

W każdym przypadku niezbędna jest pomoc psychologiczna. Może mieć ona różne formy:

– Terapii indywidualnej, podczas której młody człowiek uczy się rozpoznawać i nazywać swoje problemy, a także błędne, utrudniające funkcjonowanie „schematy myślowe”. Uczy się również nowych sposobów funkcjonowania, radzenia sobie z trudnymi emocjami. – Terapii grupowej, podczas której spotykają się osoby w podobnym wieku, doświadczające podobnych trudności. Ich celem jest m.in. poprawa stosunków z rówieśnikami, nauka zdolności komunikowania się i tworzenia relacji. – Terapia rodzinna, która jest zalecana w trudnej sytuacji rodzinnej, mogącej prowadzić do powstania i utrzymywania się objawów depresyjnych u dziecka.

Jak można wspierać osobę z podejrzeniem depresji?

Powiedz Nie mów
Jestem przy Tobie Jesteś słaby
Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc Nie przesadzaj
Nie zostawię Cię Zastanów się inni mają gorzej
Nie jesteś swoją chorobą Ogarnij się weź się w garść
Jak mogę Ci pomóc? Nie rozumiem w pełni co przeżywasz, ale bez względu na to jesteś dla mnie ważny Przejdzie Ci
Potrzebujesz, żeby Cię przytulić? Nic Ci nie będzie
Widzę, że jest Ci ciężko Jesteś słaby
To nie twoja wina To twoja wina
Jesteś ważny i potrzebny Zawiodłeś mnie

 

Gdzie szukać pomocy?

Ważne telefony:

• ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01.

• Ośrodek Interwencji Kryzysowej – pomoc psychiatryczno-pedagogiczna tel. 22 855 44 32.

• Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111 czynny codziennie.

• Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800-120-002, telefon pracuje CAŁODOBOWO!

• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 czynny od poniedziałku do piątku od 8.15 do 20.00.

• Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100.

• Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00. o pomaga w leczeniu depresji?

 

Więcej kontaktów znajdziesz na:

https://forumprzeciwdepresji.pl/

https://twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna/

https://psychoterapiacotam.pl/jak-pomoc-osobie-z-depresja/

 

Na kolorowym tle napis : Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Na kolorowym tle napis : Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją