17 LISTOPADA –ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

Trzeci czwartek listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Tradycja już ponad 30-letnia, wywodzi się z Californii w USA. W 1974 roku zachęcano tam ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Ideą tego dnia jest zachęcenie palaczy tytoniu do całkowitego odstawienia tytoniu, a także propozycją wyzwania aby odstawić papierosy chociaż na jeden dzień.W tym roku Dzień ten przypada na 17 listopada.

Celem akcji jest edukacja antynikotynowa uczniów na temat niekorzystnego wpływu palenia papierosów, czyli zagrożenia wynikające z czynnego i biernego palenia. Na korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka tematyczna informująca całą społeczność szkolną o przypadającym 17 listopada Światowym Dniu Rzucania Palenia. Ponadto można było zapoznać się z informacjami dotyczącymi substancji zawartych w papierosie, wpływu palenia na zdrowie człowieka, a także skutków, jakie ze sobą niesie palenie. Wolontariusze pod hasłem „Zamiast dymka witaminka” częstowali młodzież marchewkami i jabłkami.  Większość palaczy wie, że palenie tytoniu szkodzi zdrowiu, niesie za sobą długą, niekończąca się listę konsekwencji zdrowotnych jakie mogą dotknąć osobę palącą. Jednak jest to uzależnienie, z którym warto walczyć dla siebie, dla najbliższych. 

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (TPPP) Jest to ogólnopolska specjalistyczna placówka świadcząca poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów.

Zadzwoń: 801 108 108Godziny pracy poradni: poniedziałek – piątek: 09:00 -21:00;sobota: 09:00-15:00

TPPP pełnieni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia.

  • Dzwoniąc możesz uzyskać dodatkowe informacje i konsultacje dla osób rzucających palenie.
  • W poradni pacjenci mogą też uzyskać informacje o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu lub w utrzymaniu abstynencji papierosowej.
  • W oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem udzielane są też informacje na temat czynników rozwoju nowotworów oraz stylu życia chroniącego przed zachorowaniem.

Dodatkowo po więcej informacji i poradnictwo można sięgnąć na stronę internetową: www.jakrzucicpalenie.pl