Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego w Polsce obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Depresja to CHOROBA, a nie chwilowa słabość, która sama minie. Depresja to ciągły smutek, brak motywacji do działania, stałe poczucie winy, niska samoocena, myśli samobójcze, zaburzenia snu, apetytu, koncentracji, bóle brzucha, bóle głowy i mięśni. DEPRESJA to CHOROBA, którą się leczy, a nie pozostawia samą sobie. Leczenie depresji to skuteczna psychoterapia, farmakoterapia, wsparcie rodziny i najbliższych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Zniechęcenie, rozdrażnienie, nostalgia czy odczuwanie smutku to pierwsze objawy depresji. Choremu przez dłuższy czas towarzyszy melancholijny nastrój, do którego później dochodzi poczucie lęku, czasem napady paniki oraz narastająca niepewność. Osobom chorym brakuje energii, odczuwają narastającą obojętność na to, co dzieje się dookoła nich, porzucają swoje pasje, hobby. Szybko oddalają się od swoich najbliższych, stają się apatyczne, miewają kłopoty z koncentracją uwagi i skupieniem się na danej czynności. Wskutek rozwoju depresji ujawnia się utrata poczucia własnej wartości, znacznie zaniżona samoocena, czasem myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze.

Nie lekceważ objawów jeśli u Ciebie występują, powiedz o nich rodzinie, przyjacielowi, wychowawcy, zgłoś się do psychologa, pedagoga. Na pewno znajdzie się ktoś, kto Ci pomoże. Nie jesteś sam!!! Jeśli nie jesteś gotowy by o tym rozmawiać z kimś bliskim, skorzystaj z pomocy telefonicznej bądź on-line.

 

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

(22) 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

(22) 425 98 48 – Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna

(Nie)widzialna nastoletnia depresja | Forum Przeciw Depresji

 

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu
Młodzież uczestnicząca w spotkaniu.

 

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu
Młodzież uczestnicząca w spotkaniu.

 

nastoletnia-depresja-poradnik-dla-mlodzieży