31 MAJA Światowy Dzień Bez Tytoniu

31 maja

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

 

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu.

W 2023 r. obchody koncentrują się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego, a ich hasłem przewodnim będzie: „Uprawiaj żywność, nie tytoń”.

Uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety.

Przemysł tytoniowy blokuje próby zastąpienia uprawy tytoniu innymi uprawami, przyczyniając się do światowego kryzysu żywnościowego.

PONAD 100 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO  RZUCIĆ PALENIE


Światowy Dzień Bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Ma być zachętą, by nałogowcy, przynajmniej na 24 godziny powstrzymali się od wszystkich form konsumpcji tytoniu.
Dotyczy to ludzi na całym świecie.
Bo jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie.  Tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów, w dobie panującej epidemii naukowcy zwracają również  uwagę, że przebieg Covid 19 może być cięższy u osób palących. Czy to skłoni nas do rozstania z nałogiem? Rzucenie palenia może być trudne, zwłaszcza w obliczu dodatkowego stresu społecznego i gospodarczego, który nastąpił w wyniku pandemii, ale istnieje wiele powodów, dla których warto rzucić palenie.

Oto niektóre korzyści z rzucenia palenia:

  • już po 20 minutach rzucenia palenia Twoje tętno spada,
  • w ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy,
  • w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc,
  • w ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszności ustępuj,
  • w ciągu 5-15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej,
  • w ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy,
  • w ciągu 15 lat ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących.

 

WYŁĄCZMY PALENIE OD DZIŚ

 

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, w tym roku już po raz trzydziesty.

Hasło przewodnie tegorocznego dnia to: Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego.

Jak przypomina resort zdrowia, dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Palenie tytoniu jest pojedynczą przyczyną przedwczesnych zgonów z powodu wielu chorób, wśród których są rak płuca, nowotwory głowy i szyi, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca  i udary oraz choroby układu oddechowego (przede wszystkim – przewlekła obturacyjna choroba płuc).

 

Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych – typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem – podkreśla MZ.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.

 

Niebezpieczny nałóg

Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego w Polsce. Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet – nowotwory płuca są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet.

Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi.

Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży. Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60 proc. osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa.

Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy jeszcze wcześniej.

Warto przypomnieć, że jest zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.