WYCIECZKA DO GDAŃSKA I SOPOTU

15 i 16 maja 2024 r. uczniowie klasy 2ż , 2s, 3r pod opieką wychowawców Katarzyny Antkowskiej, Aleksandry Piotrowicz, Agnieszki Shpak, Anny Rędziak, Henryki Pińskiej uczestniczyli w wycieczce do Gdańska i Sopotu. 

Pierwszym punktem było zwiedzanie, z przewodnikiem Panem Sebastianem,  Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie  z dachu budynku podziwialiśmy panoramę Gdańska. Później krótki spacer po Stoczni Gdańskiej. Korzystając z pięknej pogody, uczniowie przespacerowali się ul. Długą w Gdańsku. Poznali wiele ciekawostek na temat Starego Miasta w Gdańsku, a także charakterystycznych miejsc znajdujących się na Starówce, np. Złotej Bramy, Bramy Wyżynnej, Długiego Targu, Fontanny Neptuna, Dworu Artusa, Bramy Zielonej i Żurawia.  Zwiedzili również Bazylikę Mariacką. 

W kolejnym dniu na początek  wraz z przewodnikiem udaliśmy się  na Westerplatte.  Po drodze młodzież dowiedziała się różnych ciekawych informacji na temat drugiej wojny światowej, zobaczyła ruiny koszar. Uczniowie mogli posłuchać  i przeczytać na tablicach o przebiegu walk żołnierzy polskich broniących naszego kraju.  Przed  pięknym pomnikiem, symbolem walki o wolność  zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. 

Później udaliśmy  się do Muzeum II Wojny Światowej do Gdańska. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się o inwazji na Polskę przez siły zbrojne nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego. Muzeum ma na celu ukazanie zarówno ludzkiego cierpienia, jak i bohaterstwa w obliczu okrucieństwa wojny. To ważne miejsce, które pozwala nam pamiętać o przeszłości i kształtować naszą świadomość historyczną. W trakcie wyjazdu zgłębiliśmy tę ważną część historii.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie był krótki spacer po Sopocie i na molo, głównej atrakcji i wizytówki tego miasta. 

Po zakupie pamiątek zmęczeni ale zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.