DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?
CZYTANIE PEŁNI NIEZWYKLE WAŻNĄ FUNKCJĘ W ROZWOJU DZIECKA
CZYTANIE WYRÓWNUJE SZANSE EDUKACYJNE
Teksty są podstawowym nośnikiem wiedzy, od ich poprawnego rozumienia zależy sukces edukacyjny wszystkich dzieci. 20 minut codziennej lektury to 1 800 000 nowych słów w roku i lepsze wyniki na egzaminach. Czytanie pozwala spojrzeć na życiowe doświadczenia z wielu perspektyw, poznać różne głosy i opinie, ćwiczyć się w ocenie jakości argumentów. Czytanie to narzędzie umożliwiające ciągłe uczenie się.
CZYTANIE WSPIERA STABILNY ROZWÓJ PSYCHOWIZYCZNY
Czytanie dzieciom we wczesnym dzieciństwie niweluje agresję, obniża stres, pozytywnie wpływa na dobrostan i równowagę psychiczną. Czytanie książek w formie papierowej buduje głębokie rozumienie tekstu, uspokaja, poszerza umiejętności koncentracji.
CZYTANIE WSPIERA SAMODZIELNOŚĆ GOSPODARCZĄ I KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI
Czytanie zwiększa efektywność pracy mózgu w bardzo wielu aspektach: buduje wiedzę, rozwija umiejętność analizy i syntezy, pamięć, wyobraźnię, umiejętność refleksji. Czytanie formuje naukowców, innowatorów, przedsiębiorców, daje wiedzę i uczy krytycznego myślenia, a to idzie w parze ze sprawczością i kreatywnością. Czytanie buduje kompetencje uczniów do osiągnięcia niezależności finansowej, odpowiedzialności gospodarczej i społecznej w dynamicznie zmieniającym się świecie sztucznej inteligencji i technologii.
CZYTANIE WSPIERA WSPÓLNOTOWOŚĆ: TOŻSAMOŚĆ KULTUROWĄ I OTWARTOŚĆ NA INNYCH
Czytanie tworzy kody ułatwiające porozumienie między pokoleniami, grupami społecznymi i jednostkami. Wspiera także postawy obywatelskie, etyczne i społeczne.
Dzięki umiejętności sprawnego czytania dzieci lepiej radzą sobie w szkole, a potem w życiu dorosłym. Osiągają lepsze wyniki we wszystkich dziedzinach, lepiej funkcjonują społecznie i gospodarczo.
Źródło:
„Czytająca szkoła warunkiem równych szans dla każdego dziecka”, red. M. Deskur, A. Rasińska-Bóbr, Fundacja Powszechnego Czytania i Autorzy, Warszawa 2024.
Małgorzata Ochocka – nauczyciel bibliotekarz