Projekt FIO “Edukacja seksualna”

logo_NIElogo_FIO

W ramach projektu „Edukacja seksualna”, który uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przewidziane są następujące działania:
Spotkanie z psychologiem – po 2 wykłady dla 10 grup (20 h) o tematyce:
„Jak kochać, by nie oszaleć” (pierwsze związki i ich znaczenie w dorosłym życiu, role, jakie przyjmujemy w związku, przyczyny i sposoby rozwiązywania konfliktu „ja go kocham a rodzice nie”, psychologiczne aspekty wpływu grupy, partnera na decyzję o rozpoczęciu współżycia, pułapki, jakie czyhają na młodych ludzi we współczesnych mediach, które deformują obraz miłości i związków).
“Jaki jestem naprawdę” (postrzeganie siebie, poczucie wartości, rola autorytetów, lans, galerianki, naśladowanie w kontaktach intymnych zachowań w filmach pornograficznych).
Spotkanie z seksuologiem- po 2 wykłady dla 10 grup (20 h) o tematyce:
„Normy i wykroczenia w zachowaniach seksualnych” (problem z molestowaniem – jak je rozpoznać, gdzie udać się po pomoc, dylematy moralne związane z różnymi zachowaniami seksualnymi, kobiecość, męskość, wirtualny seks, masturbacja, sponsoring nastolatków, homoseksualizm).
„Droga we dwoje” (petting czyli początek drogi, inicjacja, partner na całe życie, pierwsze trudności seksualne).
Spotkania z ginekologiem – po 2 wykłady dla 10 grup (20 h) o tematyce:
„Zdrowie” (jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne, jak nie zarażać się chorobami przenoszonymi droga płciową, jak sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni, od kiedy wykonywać cytologie, wdrożenie nawyku samobadania piersi, czy szczepić się przeciw HPV, niebezpieczeństwo wakacyjnego seksu).
„Zanim podejmiesz decyzję, czyli o antykoncepcji” (cykl miesiączkowy, metody określania czasu płodności i czasu niepłodności, metoda naturalnego planowania rodziny, metody sztuczne, antykoncepcja ratunkowa, wskaźnik skuteczności każdej metody)
Kontynuacją wykładów będą indywidualne konsultacje z ekspertami: ginekologiem, seksuologiem, psychologiem. Każdy ze specjalistów będzie pełnił dwugodzinny dyżur co tydzień (po 8 h w m-cu) podczas którego będą udzielać indywidualnych porad z zakresu swojej dziedziny. Zainteresowani uczestnicy projektu będą mogli skorzystać w wyznaczonym miejscu ze spotkania z specjalistą „w cztery oczy”, co sprawi, że młody człowiek łatwiej przełamie opór rozmowy na ważne tematy intymne. Daje to poczucie komfortu i dyskrecji. Spotkania te w intymnej atmosferze, pozwolą młodym ludziom zadać pytania, które wstydzili się zadać na forum klasy i uzyskać na nie odpowiedzi.

Więcej informacji o projekcie udzielą:

Koordynator merytoryczny: Pani Aneta Gmachowska
Koordynator projektu: Pani Anita Mizerska