WYCIECZKA DO ŚMIEŁOWA

14 listopada 2017 klasa 3L wybrała się na wycieczkę do muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Jako że aura sprzyjała, po drodze młodzież odwiedziła park w Ciążeniu (jakże pięknie ,,ubrany” jesienią) oraz klimatyczne Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.
Jak wiadomo siedzibą muzeum od 1985 są zabudowania dawnego klasztoru franciszkańskiego, usytuowane na wysokiej skarpie nad rzeką Wartą.
Placówka zajmuje dawny refektarz, kuchnię, piwnice oraz krużganki klasztoru wraz ze znajdującymi się w nich zespołem późnośredniowiecznych i barokowych fresków.
Ekspozycja muzeum poświęcona jest dziejom Pyzdr i okolic. W zbiorach znajdują się zbiory ceramiki archeologicznej, dwa skarby monet srebrnych z XI i XV wieku, pergaminowe dokumenty królewskich przywilejów dla miejscowych cechów rzemieślniczych, judaika oraz militaria z okresu powstania styczniowego.
Po obejrzeniu ekspozycji oraz serii zdjęć młodzież ZSE wyruszyła do Śmiełowa.
Muzeum Adama Mickiewicza mieści się w dawnym pałacu Gorzeńskich . Klasycystyczny pałac wybudowany w 1797 r. jest dziełem Stanisława Zawadzkiego. Ponieważ właściciel pałacu Antoni Gorzeński należał do masonerii, dlatego też we wnętrzu można odnaleźć sporo elementów wolnomularskich. W 1831 r. przebywał tu Mickiewicz, który próbował przedostać się do powstania listopadowego.
Kiedy właścicielami majątku zostali Chełkowscy rozwinął się tu kult wieszcza, który zaowocował utworzeniem muzeum. Ekspozycja prezentująca czasy, osobę i twórczość Adama Mickiewicza zajmuje parter pałacu. W szczególny sposób zaakcentowano pobyt poety w Wielkopolsce. Oddzielne pokoje poświęcono „Panu Tadeuszowi” i „Dziadom”. Na piętrze zorganizowano ekspozycję wnętrz pałacowych z uwzględnieniem pamiątek po Marii i Józefie Chełkowskich oraz wybitnych postaciach XIX w. goszczących w Śmiełowie. Do Muzeum należy również rozległy park z Ogródkiem Zosi oraz pomnikiem i ławą Mickiewicza.
Celem wyjazdu do muzeum wieszcza było nie tylko pogłębienie wiedzy o Mickiewiczu, ale przede wszystkim ,,wchłanianie poetyckiej atmosfery”, którą przesiąknięte są mury śmiełowskiego pałacu.
Młodzież w towarzystwie cudownej przewodniczki Marii Pery zwiedziła ekspozycję, po czym uczestniczyła w rewelacyjnej lekcji muzealnej przeprowadzonej przez Monikę Nowacką (,,Życie i twórczość Adama Mickiewicza”). Zakończenie wizyty w Śmiełowie było dość nietypowe – młodzież obejrzała wyjątkowo poetycki (nagradzany na wielu festiwalach) film animowany ,,Świteź” w reżyserii Kamila Polaka oraz wysłuchała koncertu fortepianowego w wykonaniu uczestników wycieczki – Krzysztofa Błażejewskiego oraz Dominika Kusiołka (https://www.youtube.com/watch?v=ycPS1DA-UFs)