Kulinarny przewodnik kulturowy

Od września 2011 r. do czerwca 2013 r. Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy uczestniczy w Wielostronnym Partnerskim Projekcie Szkół  programu Comenius pt. „Kulinarny przewodnik kulturowy”. Partnerami tego projektu są szkoły z Niemiec, Turcji i Bułgarii.

 

Głównym celem projektu jest opracowanie wspólnego przewodnika kulinarnego w 6 kategoriach: menu na okazję, świąteczne menu, menu dla sportowca, menu dziecięce, menu tradycyjne oraz szybka kuchnia. Zostanie również opracowany słownik podróżny w 4 językach, kalendarz ze zdjęciami z podróży i przewodnik turystyczny online. Na potrzeby projektu została utworzona specjalna strona internetowa: www.kulinarischer-kulturfuehrer.eu

 

Podczas realizacji projektu odbyły się już  3 wyjazdy zagraniczne: do Niemiec (grudzień 2011), do Turcji (maj 2012), do Bułgarii (wrzesień 2012), a w marcu 2013 uczniowie oraz nauczyciele z tych krajów odwiedzili ZSE w Słupcy. W maju 2013 zaplanowano ostatnie spotkanie podsumowujące w Niemczech. Każda ze stron projektu prezentuje gościom swój region, obyczaje, kulturę swojego kraju i typowe potrawy.

 

Szkoła otrzymała na realizację projektu kwotę 20 000 euro. Udział w projekcie finansowany jest ze środków Unii Europejskiej przez Narodową Agencję programu: „Uczenie się przez całe życie” Comenius.

 

Dzięki projektowi młodzież poznaje różne kultury, normy zachowań w danych społecznościach, wzbogacają swą wiedzę o nowe informacje dotyczące gospodarki, geografii, historii i  polityki krajów partnerskich. Nauczyciele wymieniają się doświadczeniami, porównują systemy szkolnictwa oraz poszerzają swoje pedagogiczne horyzonty. Poprzez poznawanie się ludzi z różnych kultur można wyeliminować rasizm, ksenofobię i uprzedzenia. Taka współpraca zachęca do nauki języka niemieckiego oraz wspaniale rozwija umiejętności językowe uczniów.

 

 

Koordynator projektu
Magdalena Jakubowska