1050 rocznica chrztu Polski w ZSE

1 kwietnia 2016 roku w auli im. Tadeusza Wiśniewskiego w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona 1050 rocznicy chrztu Polski. Przedstawienie mieli okazję obejrzeć radni powiatu słupeckiego, ponieważ to w naszej auli odbyła się sesja Rady Powiatu. Wśród gości znajdował się Starosta, pan Mariusz Roga. Przedstawienie to pokazaliśmy również naszym koleżankom i kolegom w piątek, 8 maja 2016 roku.

Widzowie odbyli dwie podróże w czasie. Najpierw zegar czasu cofnął ich do czasu sprzed 1050 roku. Podróż tę ilustrowały kolejne slajdy ukazujące najbardziej doniosłe wydarzenia z historii naszego kraju od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, przez powstania zabory, koronację Bolesława Chrobrego, Zjazd Gnieźnieński, chrzest Polski w 966 roku i poprzedzających go, choć już legendarnych wydarzeń. Później zegar odmierzał czas we właściwym kierunku. Kronikarz Gall Anonim (w tej roli Tomasz Wroński) odczytał fragmenty swojej kroniki, ilustrujące legendarny początek państwa polskiego. Później odbyły się zaślubiny Mieszka (w tej roli Piotr Grudziński) i Dobrawy (Aleksandra Dąbek), którym towarzyszyły druhny z orszaku księżnej (Kamila Sokołowska i Nikola Chojnowska) oraz wojowie z orszaku księcia (Artur Marciniak i Kacper Żminkowski). Książę, księżna, druhny i wojowie mieli na sobie stroje stanowiące replikę strojów piastowskich. Było to możliwe dzięki uprzejmości grupy rekonstrukcyjnej z Grzybowa oraz dyrekcji Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Udostępnili nam oni bezpłatnie nie tylko stroje, ale również elementy uzbrojenia (tarcze, miecze, szyszaki). Później odbył się chrzest Mieszka, który ilustrowany był fragmentem filmu „Gniazdo”.

Naszym celem było pokazanie, w jaki sposób chrzest Polski przyczynił się do włączenia naszego kraju w krąg kultury europejskiej oraz jak bardzo wiara chrześcijańska, zwłaszcza kult Maryi, ogłoszonej przez Jana Kazimierza Królową Polski, potrzebna była Polakom podczas burzliwej historii naszego kraju. Kolejnym slajdom zawierającym fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych towarzyszyły utwory poetyckie o tematyce religijnej i patriotycznej, wygłaszane przez: Marikę Łojewską, Nikolę Chojnowską, Julię Andryszak, Kamilę Sokołowską oraz Weronikę Grzelak. Przewodnikami przez tę podróż w czasie byli: Tomasz Dominiaka i Krzyszto Smarzyński, a nad sprawnym przesuwaniem kolejnych slajdów prezebntacji oraz dźwiękiem czuwał Piotr Skierka.

To była znakomita lekcja historii Polski od roku 966 do 2004, gdy Polska wstąpiła do Unii. Nad całością czuwały polonistki: Jolanta Górecka oraz Joanna Fałdzińska oraz nauczyciel historii, pan Maciej Halaba. Przedstawienie bardzo się podobało, a wszyscy otrzymali gromkie brawa. Okazuje się więc, że historia nie musi być nudną podróżą w przeszłość, lecz inspirującym i twórczym doświadczeniem. Takim okazała się dla debiutujących aktorów oraz widzów.