WIĘCEJ NIŻ LEKCJA MUZEALNA…

27 marca 2019 roku uczniowie klasy 4b – technik reklamy i 3d/r – technik usług gastronomicznych wzięli udział w niezwykłej lekcji historii na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Opiekunkami grupy były: polonistki – p. Joanna Fałdzińska i Jolanta Górecka oraz pedagog – p. Aneta Gmachowska.

Z historią i topografią obozu zapoznał nas pan Kamil Janicki, asystent kustosza.

Później wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez kustosza Muzeum – pana Bartłomieja Grzankę. Analizowaliśmy fragmenty listów ofiar Obozu, czuliśmy ich strach, niepewność, poczucie zagrożenia i przeczucie śmierci. Wszystko to lustrowane bogatym materiałem faktograficznym z czasów Zagłady. Ta cześć zakończyła się projekcją fabularyzowanego dokumentu poświęconego akcji Akcji T-4 (tj. Tiergarten 4 – skrót od nazwy siedziby centrali) przeprowadzanej przez nazistów na terenie Kraju Warty, w tym w Gnieźnie (Gauheilansalt Tiegenhof w Gnieźnie), podczas II wojny światowej. Akcja ta zakładała eksterminację chorych psychicznie, uważanych przez okupanta za „zbędny ciężar”, „bezproduktywnych zjadaczy chleba” czy „błędy natury”, których „życie niewarte jest przeżycia”.

Ostatni etap – to przemarsz przez Las Rzuchowski, do którego wywożono ciała Żydów zamordowanych w mobilnych komorach gazowych (przy użyciu gazu spalinowego), by spalić je w polowych krematoriach. Po tym wielkim cmentarzu oprowadził nas pan Zdzisław Lorek i to On opowiedział nam jego historię. W miejscu Zagłady zapaliliśmy wiele zniczy, by upamiętnić miejsce, w którym „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

To była ważna dla nas WSZYSTKICH lekcja historii.