KLASA IR Z EKONOMIKA – NA OGÓLNOPOLSKIM SPOTKANIU MŁODYCH Digital Youth Forum

11 grudnia 2020 r. uczniowie klasy Ir (technik reklamy) wraz z wychowawcą panią Martą Marciniak  wzięli udział w ogólnopolskim spotkaniu młodych Digital Youth Forum, które poświęcone było edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu oraz nowych technologii. Oprócz ciekawych wykładów i prezentacji znalazło się też miejsce na dyskusję w klasie.

Formuła spotkania online pozwoliła uczniom Ir (technik reklamy) i 20 tysiącom innych młodych ludzi z całej Polski wziąć udział w tegorocznej edycji DYF 2020.

Tematyka spotkań daleko wykraczała poza ramy świata technologii informatycznych. Dotyczyła najważniejszych sfer naszego życia, począwszy od rozwagi i uważności w poruszaniu się w social mediach, poprzez nasilające się problemy klimatyczne, po tematy dotyczące akceptacji siebie i innych ludzi, empatii i nieustannego stawania po stronie osób doświadczających przemocy.

Wydarzenie poprowadzili: Justyna Suchecka – dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej i Maciej Kępka – specjalista d.s. projektów edukacyjnych w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Na stronie digitalyouth.pl dostępne jest sprawozdanie z całego spotkania i linki do spotkań z prelegentami.

 

Prelegenci i panele tematyczne:

Maciek Budzich – Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych

Paweł Panawa – Instagram Stories School

Jan Modrzyński – Czarna magia w czasach baniek informacyjnych, czyli jak okiełznać ocean informacji

Przemysław Staroń – Akcja akceptacja czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowiek, takim jakim jest

Fundacja Porta – Nie śmieć w necie – czyli jak tworzyć świat bez hejtu

Emilia Kaczmarek – Akcja Menstruacja – jak dzięki sile społeczności można pomagać przez Internet

Jarek Brodecki – Sucho wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?

Wywiad z Aniką Dąbrowską i krótki koncert

Na koniec prezentujemy kilka wypowiedzi uczestników, które świadczą o tym, że DYF 2020 to jedno z ważniejszych spotkań edukacyjnych 2020 roku:

Bartek:

Mnie podobał się wykład „Sucho wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?”. Mam zamiar nawet teraz bardziej zainteresować się zagrożonymi gatunkami zwierząt.

Kornelia:

Bardzo podobały mi się te warsztaty. Szczerze, szłam na nie trochę z nastawieniem, że będą nudne, jednak bardzo pozytywnie się zaskoczyłam! Najbardziej podobały mi się warsztaty o Instastory, akcji „stop call me murzyn” oraz akceptacji i tolerancji, ponieważ uważam, że to bardzo ważne wartości. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tych warsztatach.

Weronika:

Bardzo się cieszę, że nasza klasa wzięła udział w DYF. Poruszono dużo tematów, które dla osób w moim wieku są postrzegane za jedne z najważniejszych. Każdy prelegent był bardzo pozytywny i wątpię, by ktokolwiek się nudził. W przystępny sposób przedstawiono również trudne tematy. Najbardziej ciekawą częścią były oczywiście triki na Instagram, ale również w oryginalny sposób mówiono o braku tolerancji. Naprawdę nie mam wątpliwości, że te 5 i pół godziny było naprawdę wspaniałe i pełne emocji! Mam nadzieje, że za rok też weźmiemy udział!

Amelia:

Najbardziej podobała mi się „Akcja menstruacja”, ponieważ warto uświadamiać ludzi (również tych młodszych), że higiena podczas miesiączki jest bardzo ważna, a niestety wiele kobiet ma z tym problem i używają zamienników np. podpasek, które mogą przysporzyć im wielu problemów zdrowotnych. Ważna również była „Akcja akceptacja”, bo niestety na świcie ciągle jest problem z tym, że ludzie oceniają innych poprzez pryzmat czegoś, na co nie mają wpływu.

Fabian:

Bardzo podobały mi się te warsztaty. Mogły one nauczyć niektórych m.in. tolerancji czy wyrozumiałości.

Hania:

Te zajęcia bardzo mnie zaciekawiły. Bardzo mi się podobało, że poruszono tematy dotyczące koloru skóry. To ważne, by tolerować, że ktoś może wyglądać inaczej niż my. Bardzo podobał mi się też wykład dotyczący Instastory.

Paulina:

Poruszono tu dużo ważnych tematów. Najciekawszy był temat akceptacji i tolerancji, ponieważ mimo tego, że coraz więcej osób zmienia swoje poglądy, to na świecie jest nadal mnóstwo osób, które nie tolerują mniejszości np. LGBT, jest mnóstwo marszów równości BLM. Ja jestem bardzo tolerancyjna i boli mnie to, że ludzie niszczą się nawzajem, dlatego cieszę sie że DYF podjęło ten temat. Dzięki temu być może dotrze on do większej liczby odbiorców. Bardzo mi się te wykłady podobały i mam nadzieje na więcej.

Amelia:

Dobrze było nauczyć się czegoś nowego. Posłuchać ludzi, którzy mają swój “plan” do realizowania w życiu, włączając w to innych. Najbardziej interesującą dla mnie lekcją była lekcja o ciekawostkach związanych z tworzeniem Instastories. Jesteśmy pokoleniem Z, dlatego dobrze było nauczyć się czegoś nowego,  przydatnego. Jestem zadowolona z tych warsztatów.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli wziąć udział również w przyszłej edycji. Być może już na żywo!

Opiekun merytoryczny – pani Marta Marciniak – nauczyciel języka niemieckiego ZSE

1R