Pierwsze wyzwanie, pierwsze działanie!

W ramach obszaru: Wybory i kwestie formalne za radą naszego mentora pochyliliśmy się nad obowiązującym obecnie w naszej szkole Regulaminem SU ZSE w Słupcy. W obowiązującej formie istnieje on od 2017roku, w związku z czym wymagał aktualizacji.

Najpierw nasz zespół zapoznał się z dokumentem (styczeń 2021 r.). Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że najpilniejsza poprawka dotyczy kwestii wyborów członków zarządu i opiekuna SU w sytuacji wprowadzenia nauczania zdalnego. Ostatnie miesiące pokazały, że żyjemy w świecie, w którym w każdej chwili edukacja może zostać przeniesiona do świata wirtualnego, a nasz regulamin nie przewidywał takiego rozwiązania.

Mateusz, najbieglejszy wśród nas w redagowaniu tekstów prawnych, już podczas pierwszej narady na MS TEAMS (luty 2021 r.), podczas której dyskutowaliśmy kwestie regulaminu, sformułował to, co wszyscy wspólnie wypracowaliśmy i o czym jesteśmy w 100% przekonani:

 

§27

1. W razie wystąpienia sytuacji wyjątkowej, która uniemożliwia przeprowadzenie wyborów tradycyjnych do SU (np. przejścia na nauczanie zdalne) przedłuża się kadencję poprzedniego zarządu SU i opiekuna SU.

2. Jeśli któryś z członków zarządu SU kończy edukację w ZSE w Słupcy, odmawia przyjęcia swojej funkcji i występuje sytuacja wyjątkowa, która uniemożliwia przeprowadzenie wyborów w sposób tradycyjny, przeprowadza się wybory online.

3. Jeśli opiekun SU kończy pracę w ZSE w Słupcy, zawiesza wykonywanie obowiązków (np. pójście na zwolnienie, dłuższy urlop), odmawia przyjęcia swojej funkcji i występuje sytuacja wyjątkowa, która uniemożliwia przeprowadzenie wyborów w sposób tradycyjny, przeprowadza się wybory online.

4. Za wybory online odpowiedzialna jest komisja wyborcza powoływana zgodnie z ustaleniami wyborów tradycyjnych. Komisja może prosić osoby z zewnątrz komisji o pomoc w organizacji wyborów w kwestii technicznej.

5. System zgłaszania kandydatów odbywa się w porządku wyborów tradycyjnych.

 

Poza tym przeanalizowaliśmy inne kwestie Regulaminu w odniesieniu do wytycznych z poradnika CEO.

Za niedemokratyczny uznaliśmy zapis wiążący ocenę z zachowania i frekwencję ucznia z prawem do kandydowania do Zarządu SU.

Uczestnictwo w samorządności jest według nas prawem każdego ucznia, dlatego uznaliśmy, że punkt 2 §25 powinien zostać usunięty.

Przeglądając regulaminy innych szkół doszliśmy również do wniosku, by wydłużyć termin organizacji wyborów do Zarządu SU i opiekuna SU do dnia 15. października. Do tej pory był to koniec września, co według nas może oznaczać zbyt mało czasu na przeprowadzenie kampanii przedwyborczej, debaty i organizacji wyborów.

Tak pracujemy online: