OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRZEŹWOŚCI

O alkoholu jego skutkach napisano wiele prac i esejów. Ale jedno jest pewne –  człowiek prędzej, czy później poznaje jego smak. Jedni poprzestają na śladowych ilościach , inni potrafią go pić z umiarem, a podatni na używki przepadają z całym dobytkiem i zdrowiem, ranią przy tym najbliższych.

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości to inicjatywa, która ma n celu uświadomić nam jakie przykre konsekwencje może spowodować nadużywanie alkoholu oraz chronić przed nim przede wszystkich najmłodszych. Niestety, średnia wieku, w którym młodzi próbują napojów wysokoprocentowych jest coraz niższa. Powodem jest najczęściej chęć zaimponowania rówieśnikom i starszym znajomym, spróbowania czegoś nowego. W wielu przypadkach to właśnie otoczenie, wpływa na jakość spożywanego alkoholu, jedni to podpatrują to u kolegów i koleżanek, inni wynoszą to z rodzinnego domu. Alkohol jest dla niektórych lekiem na całe zło – problemy w pracy, w związku, nieśmiałość, ból głowy itp.

Konsekwencje mogą być olbrzymie – uzależnienie od alkoholu prowadzi do utraty zdrowia, niekiedy śmierci. Alkoholicy też są ogromnym zagrożeniem dla innych ludzi – wszczynają bójki, powodują wypadki samochodowe, znęcają się nad bliższymi psychicznie i fizycznie.

Jak rozpoznać problemy alkoholowe?

https://www.hellozdrowie.pl/artykul-problem-z-alkoholem-8-sygnalow-ostrzegawczych/

Fazy alkoholizmu

https://stopuzaleznieniom.pl/czy-jestem-uzalezniony/co-to-jest-alkoholizm/jak-rozwija-sie-uzaleznienie/

Gdzie szukać pomocy?

https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/gdzie-szukac-pomocy-dla-alkoholika/

http://uzaleznienie.com.pl/alkoholizm/gdzie-szukac-pomocy-d10/uzaleznienie/alkoholik-nie-chce-sie-leczyc-co-moze-rodzina/

 

Alkoholizm i choroby współwystępujące

http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/51-alkohol-i-nauka/282-alkoholizm-i-choroby-wspolwystepujace.html